Highest rated films

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • A Field in England

    ★★★★★

  • Pastoral

    ★★★★★

  • Current

    ★★★★★

  • Exhumée

    ★★★★★

  • Upstream Color

    ★★★★

  • Prince Avalanche

    ★★★★

  • The Stone Roses: Made of Stone

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • Amour

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • Barton Fink

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

  • Naked

    ★★★★★

  • The Man Who Wasn't There

    ★★★★★

  • Ruby Sparks

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 1,001 Films watched
  • 83.4 Average per month
  • 19.2 Average per week

Milestones

First Film

Where's That Fire

Jan 1

Most Watched

Traffic Crossing Leeds Bridge

twice

Fire Rescue Scene

twice

Falling Cat

twice

Dickson Greeting

twice

Dickson Experimental Sound Film

twice

Last Film

Different Drum

Dec 30

Genres, countries & languages

Comedy
353 films
Drama
254 films
Documentary
163 films
Animation
102 films
Fantasy
86 films
Romance
81 films
Crime
61 films
Horror
51 films
Thriller
47 films
Family
43 films
USA
380 films
France
201 films
UK
186 films
Germany
31 films
Japan
18 films
Canada
18 films
Italy
14 films
Sweden
13 films
Spain
9 films
English
689 films
French
194 films
German
30 films
Italian
25 films
Spanish
21 films
Japanese
20 films
Russian
12 films
Swedish
11 films
Danish
7 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hoodwinked Too! Hood VS. Evil
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Sea Horses

Films Bergman's Boho Beret watched in 2013

  • Different Drum
  • Partners in Crime
  • The Great Train Robbery
  • The Magic of Belle Isle
  • Prince Avalanche
  • Crystal Fairy & the Magical Cactus
  • Cutie and the Boxer
  • Any Day Now
  • Goats
  • The Hot Flashes
  • What Maisie Knew
  • What's Up, Tiger Lily?
  • What's New Pussycat?
  • Big Business
  • The Giant Mechanical Man
  • Gambit
  • Friends with Benefits
  • True Grit
  • Staggered
  • Mary Poppins
  • The Nightmare Before Christmas
  • A Serious Man
  • Arthur Christmas
  • The Switch
  • L'Âge d'Or
  • Extract
  • Burn After Reading
  • The Godfather
  • The Five-Year Engagement
  • The Decoy Bride
  • Before Midnight
  • A Fantastic Fear of Everything
  • The Lady Vanishes
  • No Country for Old Men
  • Crazy House
  • The Ladykillers
  • The Smurfs: A Christmas Carol
  • Traffic Crossing Leeds Bridge
  • Intolerable Cruelty
  • Fire Rescue Scene
  • Falling Cat
  • Dickson Greeting
  • Dickson Experimental Sound Film
  • Caicedo (with Pole)
  • Blacksmith Scene
  • W.S.S. Thriftettes
  • Urban Science: To Demonstrate How Spiders Fly
  • The Secret of the Marquise
  • The Phable of the Phat Woman
  • The Balancing Bluebottle
  • Spirited Away
  • Rhythm 23
  • Gertie on Tour
  • Buy an Electric Refrigerator
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Harakiri
  • The Man Who Wasn't There
  • Mars Attacks!
  • Morons from Outer Space
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Black Rock
  • Body Double
  • An Adventure in Space and Time
  • Hoodwinked Too! Hood VS. Evil
  • You Are Here
  • Heidi
  • Chicago Joe and the Showgirl
  • Toy Story of Terror!
  • Finding Nemo
  • Shanghai Express
  • Emil and the Detectives
  • Computer Chess
  • The Amazing Spider-Man
  • Frances Ha
  • Emil and the Detectives
  • Trance
  • The Stone Roses: Made of Stone
  • The Bling Ring
  • Denise
  • The Vicious Kind
  • Shuttlecock
  • Good Vibrations
  • Transylvania 6-5000
  • Oz the Great and Powerful
  • The Lifeswappers
  • Sunshine in Brixton
  • Hitting Town
  • Fast Hands
  • The Paradise Run
  • This Is the End
  • The Game
  • Crimewave
  • The Gift to Stalin
  • Big Night
  • Metropolitan
  • Full Moon High
  • 24th Mountain Infantry: Boxing Lesson
  • Somebody to Love
  • Zulu Dawn
  • I Am a Camera
  • The Galloping Major
  • Fascination
  • It Always Rains on Sunday
  • Waiting Women
  • Passport to Pimlico
  • Summer Interlude
  • Prison
  • Eva
  • Torment
  • You're a Good Man, Charlie Brown
  • A Sketchbook for the Library Van
  • A Field in England
  • Port of Call
  • Music in Darkness
  • It Rains on Our Love
  • Crisis
  • The Pleasure Garden
  • À Nous la Liberté
  • Bachelorette
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Lauren Is Missing
  • Life of Pi
  • Alps
  • Northwest
  • The Dark Knight Rises
  • Damsels in Distress
  • Take This Waltz
  • A Burning Hot Summer
  • An Unseen Enemy
  • The Return of Dr. Fu Manchu
  • The Hunger Games
  • The Invisible Man
  • The Man with the Beautiful Eyes
  • I Give It a Year
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Mud
  • The Ghost of Lord Farquaad
  • Scared Shrekless
  • Mutant Pumpkins from Outer Space
  • Ella Enchanted
  • The Place Beyond the Pines
  • Somebody Up There Likes Me
  • In the House
  • Stories We Tell
  • Hua yang de nian hua
  • A Play of Light in Black-White-Gray
  • Cockneys vs Zombies
  • Neighboring Sounds
  • Blondie
  • Magic Mike
  • Looper
  • Living
  • Beasts of the Southern Wild
  • In Another Country
  • Cosmopolis
  • Something in the Air
  • The Comedy
  • Swandown
  • Simon Killer
  • Swimmer
  • The Hunt
  • I Belong
  • For Ellen
  • Walker
  • Beyond the Hills
  • Tabu
  • Betty Boop's Ker-Choo
  • Pastoral
  • Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure
  • Compliance
  • The Master
  • The Imposter
  • No
  • Like Someone in Love
  • What Richard Did
  • Nobody Walks
  • Gimme the Loot
  • Bestiary
  • Nina Conti: Her Master's Voice
  • Ruby Sparks
  • Dante's Inferno
  • Amour
  • The Abyss
  • Tit-for-Tat
  • Three Little Pigskins
  • There Goes the Bride
  • The Witch
  • The Tempest
  • The Seahorse
  • The Palace of the Arabian Nights
  • The Inn Where No Man Rests
  • The Impossible Convicts
  • The Gorilla Mystery
  • Teacher's Pet
  • Pluto's Judgement Day
  • A Night on Bald Mountain
  • Mickey's Nightmare
  • Max Learns to Skate
  • Manhattan Medley
  • Little Tich and His Funny Feet
  • Fly My Kite
  • Edgar Allan Poe
  • Down the Hudson
  • Building a Building

See all 1,001

World map

Highly rated films Bergman's Boho Beret is yet to see

  • Hope
  • Tangerines
  • Tattoo
  • A Wolf at the Door
  • The Great Beauty
  • The Wind Rises
  • Boy & the World
  • Louis C.K.: Oh My God

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more