Highest rated films

  • Marriage Material

    ★★★★★

  • Chronicle

    ★★★★

  • Inside

    ★★★★

  • 56 Up

    ★★★★

  • Birdsong

    ★★★★

  • The Best of Men

    ★★★★

  • From the Sea to the Land Beyond

    ★★★★

  • My Murder

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Blue Valentine

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★★

  • After Hours

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 435 Films watched
  • 36.2 Average per month
  • 8.4 Average per week

Milestones

First Film

A Town Called Panic

Jan 1

Most Watched

Fargo

twice

Last Film

The Pickaninny Dance from the “Passing Show”

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
235 films
Comedy
168 films
Thriller
76 films
Romance
75 films
Crime
56 films
Fantasy
30 films
Mystery
27 films
Horror
26 films
Action
25 films
Sci Fi
24 films
USA
166 films
UK
109 films
France
50 films
Germany
23 films
Italy
19 films
Japan
18 films
Denmark
12 films
Sweden
10 films
Norway
8 films
Spain
8 films
English
321 films
French
51 films
Italian
23 films
German
21 films
Japanese
20 films
Spanish
12 films
Danish
12 films
Swedish
11 films
Norwegian
6 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Shoah
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Swinging with the Finkels
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Small Little Thing

Films Bergman's Boho Beret watched in 2012

  • The Pickaninny Dance from the “Passing Show”
  • Poor Pierrot
  • Annabelle Butterfly Dance
  • Where There's a Will
  • The Black Sheep of Whitehall
  • Comfort and Joy
  • Clash of the Santas
  • The Errand Boy
  • Ordet
  • Scrooge
  • Defending Your Life
  • Trading Places
  • Safety Not Guaranteed
  • Inside
  • Holiday Affair
  • Remember the Night
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Bad Santa
  • Miracle on 34th Street
  • Christmas Lights
  • Sans Soleil
  • Blackadder's Christmas Carol
  • Nativity!
  • A Christmas Story
  • Pursued
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Earrings of Madame de...
  • Acolytes
  • Take the Money and Run
  • Kick 'n Rush
  • That Sinking Feeling
  • The Dog Pound
  • The Boss of It All
  • In Time
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • From the Sea to the Land Beyond
  • The Hitch Hikers Guide to the Galaxy
  • Fidelity
  • The Lie
  • Salvage
  • Black Panthers
  • Yol
  • Silver Streak
  • The Southerner
  • Starter for 10
  • The Front Page
  • His Girl Friday
  • Walter
  • The Cabin in the Woods
  • The Rochdale Pioneers
  • Punch-Drunk Love
  • Beware of Barnacle Bill
  • Everyday
  • Like Crazy
  • Death Becomes Her
  • Moneyball
  • The Silence Before Bach
  • Sleep Furiously
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Man Push Cart
  • Crazy, Stupid, Love.
  • A Brighter Summer Day
  • The Leopard
  • The Shining
  • Fargo
  • Rich Hall's Inventing the Indian
  • Swinging with the Finkels
  • The Old Man of the Mountain
  • Ha! Ha! Ha!
  • Betty in Blunderland
  • A Dream Walking
  • Popeye the Sailor
  • Snow-White
  • Minnie the Moocher
  • Boop-Oop-A-Doop
  • Betty Boop, M.D.
  • Swing You Sinners!
  • Kanal
  • Date Night
  • Still Walking
  • My Voyage to Italy
  • The Hangover Part II
  • KoKo's Earth Control
  • Dragonflies
  • The Hangover
  • Unstoppable
  • Un Chien Andalou
  • Time of the Wolf
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • The Adjustment Bureau
  • Pickpocket
  • Boy
  • Wake
  • Devi
  • The Color of Pomegranates
  • Canticle of All Creatures
  • The Warriors
  • Limitless
  • Journey to Italy
  • Sucker Punch
  • The Seventh Continent
  • Asylum
  • Greed
  • Best Possible Taste: The Kenny Everett Story
  • The Man Who Knew Too Little
  • Las Acacias
  • Imitation of Life
  • Sansho the Bailiff
  • Room at the Top
  • Moonrise Kingdom
  • Year of the Dog
  • Parade's End
  • Cruise of the Gods
  • Gideon's Day
  • I Was Monty's Double
  • Guns at Batasi
  • The Man in the White Suit
  • The Admirable Crichton
  • La Jetée
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • PlayTime
  • The Wrong Arm of the Law
  • Islands of Fire
  • Histoire(s) du cinéma
  • Frankie Howerd: Rather You Than Me
  • Shoah
  • The Scapegoat
  • Dinner at The Sporting Club
  • A Mother's Son
  • Pretty Bird
  • The Best of Men
  • Greenberg
  • The Last Weekend
  • North by Northwest
  • Dead Set
  • The First Movie
  • The Strange World of Gurney Slade
  • Murder: Joint Enterprise
  • The Night of the Hunter
  • Children of Paradise
  • Touki Bouki
  • The Cremator
  • Hot Fuzz
  • The Mother and the Whore
  • The Year of the Sex Olympics
  • Song of Love
  • Pierrot le Fou
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • The Limits of Control
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Beau Travail
  • 21 Jump Street
  • Too Many Crooks
  • If There Weren't Any Blacks You'd Have to Invent Them
  • Delicacy
  • If There Weren't Any Blacks You'd Have to Invent Them
  • Sebbe
  • Manhattan Murder Mystery
  • Good Bye, Till Tomorrow
  • Cairo Station
  • Beware of Dog
  • Berth Marks
  • A.D.A.M.
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • Ruthless People
  • Alice in Wonderland
  • Woman of the Lake
  • Went the Day Well?
  • Border
  • Office Space
  • Shotgun Stories
  • Malice in Wonderland
  • How to Get Ahead in Advertising
  • 4.3.2.1
  • A Cock and Bull Story
  • Tatsumi
  • Red Road
  • Portrait of Eden
  • Mapping Perception
  • An History of Civilisation
  • Louyre: This Our Still Life
  • Lili
  • The Mountain, the River and the Road
  • Small Little Thing
  • My Effortless Brilliance
  • Driving Around, Following Strangers
  • Dark Star
  • Arachnophobia
  • Chronicle
  • That Day
  • Uncle Kent
  • Peach-o-Reno
  • Three Lives and Only One Death
  • Phantom Love
  • My Only Sunshine
  • Battle Royale
  • The General
  • PTU
  • In the Shadow of the Moon
  • The Lady from Shanghai
  • Maborosi
  • Heading South
  • Cul-de-sac
  • Salaam Bombay!

See all 435

World map

Highly rated films Bergman's Boho Beret is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Laurence Anyways
  • The Broken Circle Breakdown
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 1
  • Kahaani
  • Blancanieves

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more