Highest rated films

  • The Tree of Life

    ★★★★½

  • The Turin Horse

    ★★★★½

  • Black Mirror: The Entire History of You

    ★★★★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • Tyrannosaur

    ★★★★

  • Red State

    ★★★★

  • Holy Flying Circus

    ★★★★

  • Brick

    ★★★★★

  • Fanny and Alexander

    ★★★★★

  • Dead of Night

    ★★★★★

  • Big Business

    ★★★★★

  • The Beiderbecke Affair

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • A Man Escaped

    ★★★★½

  • Midnight Run

    ★★★★½

  • The Green Ray

    ★★★★½

  • The Stepford Wives

    ★★★★½

  • The Trip

    ★★★★½

  • The Ladies Man

    ★★★★½

  • Frequently Asked Questions About Time Travel

    ★★★★½

  • Please Give

    ★★★★½

  • On the Occasion of Remembering the Turning Gate

    ★★★★½

  • Red Psalm

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 170 Films watched
  • 14.2 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

Eric & Ernie

Jan 3

Last Film

You Said What?

Dec 23

Genres, countries & languages

Drama
103 films
Comedy
77 films
Thriller
30 films
Horror
17 films
Mystery
16 films
Romance
16 films
Crime
15 films
Sci Fi
11 films
Documentary
10 films
TV Movie
8 films
USA
66 films
UK
53 films
France
12 films
Germany
6 films
Sweden
6 films
Norway
5 films
Australia
4 films
Denmark
3 films
Japan
3 films
Italy
3 films
English
138 films
French
14 films
German
9 films
Spanish
9 films
Italian
5 films
Hungarian
5 films
Norwegian
4 films
Swedish
4 films
Icelandic
3 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Fanny and Alexander
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Couples Retreat
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Black Swan
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Dress to Impress

Films Bergman's Boho Beret watched in 2011

  • You Said What?
  • My Little Chickadee
  • Lost Christmas
  • Black Mirror: The Entire History of You
  • Turn Me On, Dammit!
  • Fanny and Alexander
  • Lovely Loneliness
  • Terri
  • Red Psalm
  • 50/50
  • Silent Souls
  • Mr. Bjarnfreðarson
  • Dead of Night
  • The Night Shift
  • We Need to Talk About Kevin
  • The Naughty Room
  • Tyrannosaur
  • The Kid with a Bike
  • Snowtown
  • The Tree of Life
  • The Future
  • Midsummer Madness
  • The Turin Horse
  • The Exploding Girl
  • Tell No One
  • Murder by Contract
  • Septien
  • The Mouse That Roared
  • Holy Flying Circus
  • The Stepford Wives
  • Brewster's Millions
  • Midnight Run
  • The Cliff
  • Double Tide
  • Next Door
  • Shirley
  • Birthday Girl
  • Robinson in Ruins
  • Treacle Jr.
  • The Woman
  • Shaun of the Dead
  • Melancholia
  • No Surrender
  • Horrible Bosses
  • Red State
  • Bees in Paradise
  • Attenberg
  • Crying with Laughter
  • The Inbetweeners Movie
  • Karen Cries on the Bus
  • Brothers
  • Troll Hunter
  • Viva! Saint Agrippina
  • Monsters
  • The History Boys
  • Death at a Funeral
  • Attack the Block
  • Man of Aran
  • Page Eight
  • Exit Through the Gift Shop
  • Caught on a Train
  • The Usual Suspects
  • The Ladies Man
  • Please Give
  • Brick
  • Innerspace
  • Frequently Asked Questions About Time Travel
  • Heremias: Book One - The Legend of the Lizard Princess
  • Falkenberg Farewell
  • Osama
  • The Dinner Game
  • Trust
  • Helsinki, Forever
  • Flight Over Lithuania or 510 Seconds of Silence
  • The Beiderbecke Connection
  • The Beiderbecke Tapes
  • The Beiderbecke Affair
  • Get Lost!
  • The Shadow Line
  • Who Can Kill a Child?
  • Grown Ups
  • Couples Retreat
  • Blow Out
  • The Trip
  • Blotto
  • The Hoose-Gow
  • The Battle of the Century
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Pardon Us
  • Their First Mistake
  • The Second Hundred Years
  • Scram!
  • Putting Pants on Philip
  • Pack Up Your Troubles
  • Night Owls
  • Duck Soup
  • Call of the Cuckoo
  • Big Business
  • 45 Minutes from Hollywood
  • On the Occasion of Remembering the Turning Gate
  • In the Cut
  • Scenes from the Suburbs
  • I Killed My Mother
  • Dolphin Boy
  • Perrier's Bounty
  • The Invisible Woman
  • Phenomena
  • The Miners' Hymns
  • Hero
  • Post Mortem
  • 12:08 East of Bucharest
  • Win Win
  • Last Night
  • Chicken Heart
  • World's Greatest Dad
  • Cedar Rapids
  • Paul
  • Young Islands
  • I'm Here
  • Cyrus
  • A Man Escaped
  • Happythankyoumoreplease
  • Doghouse
  • 4.3.2.1
  • Super
  • Marwencol
  • The Arbor
  • I Even Met Happy Gypsies
  • The Green Ray
  • Brimstone and Treacle
  • Dinner at Noon
  • F
  • The Children
  • LOL
  • Galaxy Quest
  • The Shop Around the Corner
  • Spanish Flu: The Forgotten Fallen
  • Kaboom
  • Shed Your Tears and Walk Away
  • Due Date
  • Dress to Impress
  • Butterfly Effect
  • Marchlands
  • Freefall
  • The Ape
  • Get Him to the Greek
  • Observe and Report
  • Lovely Rita
  • Profils paysans, chapitre 3 : La vie moderne
  • The Freebie
  • Black and Blue
  • Black Swan
  • Tomorrow, When the War Began
  • It's Kind of a Funny Story
  • The Day of the Triffids
  • Oranges Are Not the Only Fruit
  • Let Me In
  • Boy
  • 32A
  • Ten Canoes
  • NY-LON
  • The Sinking of the Laconia
  • Skeletons
  • You Don't Know Jack
  • Somewhere
  • The Town
  • Poetry
  • Never Let Me Go
  • Carancho
  • Eric & Ernie

World map

Highly rated films Bergman's Boho Beret is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Intouchables
  • Pariah
  • Sidewalls
  • Silenced
  • Girl Walk // All Day
  • Sunny

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more