Highest rated films

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Easy A

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • The Kids Are All Right

    ★★★★

  • Four Lions

    ★★★★

  • Hot Tub Time Machine

    ★★★★

  • Monsters

    ★★★★

  • Carlos

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Caché

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 398 Films watched
  • 33.2 Average per month
  • 7.7 Average per week

Milestones

First Film

Revolutionary Road

Jan 3

Last Film

Toast

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
286 films
Comedy
102 films
Romance
75 films
Thriller
57 films
Crime
46 films
Fantasy
30 films
Mystery
25 films
History
22 films
Documentary
22 films
Action
21 films
USA
148 films
UK
111 films
France
73 films
Germany
42 films
Japan
25 films
Italy
21 films
Canada
17 films
Sweden
12 films
Spain
10 films
Netherlands
8 films
English
275 films
French
67 films
German
32 films
Spanish
27 films
Japanese
27 films
Russian
17 films
Italian
14 films
Hungarian
11 films
Swedish
11 films
Chinese
10 films

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Passion of Joan of Arc
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Serbian Film
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

This Wretched Life

Films Bergman's Boho Beret watched in 2010

  • Toast
  • The International
  • The Young Victoria
  • Whistle Down the Wind
  • The Apartment
  • Mesrine: Public Enemy #1
  • Mesrine: Killer Instinct
  • Bad Santa
  • The Woman Who Dreamed of a Man
  • My Joy
  • Carlos
  • The Hound of the Baskervilles
  • Taipei Exchanges
  • Leaving
  • Road to Las Vegas
  • Reichenbach Falls
  • The Oath
  • Come Rain Come Shine
  • This Wretched Life
  • Tales from the Golden Age
  • Paranoid
  • Resurrected
  • Hiroshima Mon Amour
  • Bo
  • Them
  • Easy A
  • The Pleasure Garden
  • Hotel
  • Explorers
  • The Girl Next Door
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Kids Are All Right
  • Pat and Margaret
  • Ponyo
  • In Praise of Love
  • Three Times
  • The Circle
  • Memories of Murder
  • Corpse Bride
  • Mysterious Object at Noon
  • Inception
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Hellboy
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Hairspray
  • Tulpan
  • The Social Network
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles
  • Cowards Bend the Knee
  • Alexandra
  • Floating Clouds
  • Day of the Outlaw
  • Bitter Victory
  • Y Tu Mamá También
  • Bewitched
  • Late Autumn
  • The L-Shaped Room
  • Pyaasa
  • Pripyat
  • Michael
  • HG Wells: War with the World
  • The Hole
  • The Incredible Shrinking Man
  • Red Desert
  • The Black Cat
  • Peggy Sue Got Married
  • Il Posto
  • Harvey
  • Stars in My Crown
  • Ride Lonesome
  • Chop Shop
  • Five Easy Pieces
  • We Own the Night
  • Remember the Night
  • Miami Vice
  • The Outlaw Josey Wales
  • This Is England '86
  • Joe Maddison's War
  • Excluded
  • This Is England
  • Me and Orson Welles
  • First Light
  • [REC]²
  • Sorry, Thanks
  • Monsters
  • La Danse: The Paris Opera Ballet
  • Jazz on a Summer's Day
  • Smiley Face
  • Dick
  • The Ghost Writer
  • Le Bonheur
  • The Fall of the House of Usher
  • Modern Romance
  • A City of Sadness
  • 7th Heaven
  • Love Streams
  • Le Plaisir
  • Distant Voices, Still Lives
  • The Tarnished Angels
  • Bouquet of Barbed Wire
  • Dance Party, USA
  • City Slickers
  • A Serbian Film
  • Head
  • U Be Dead
  • The Postman Always Rings Twice
  • The King of Marvin Gardens
  • Stay Hungry
  • The Miracle Worker
  • The Enigma of Kaspar Hauser
  • Human Nature
  • Bad Boy Bubby
  • Lebanon
  • Double Take
  • The Wild Child
  • The Scouting Book for Boys
  • Monsters, Inc.
  • Four Lions
  • A Boy Called Dad
  • Return to Oz
  • I Am Slave
  • Dead Man
  • The King of the Hill
  • Boudu Saved from Drowning
  • Peppermint Candy
  • Love + Hate
  • Cheri
  • The Disappearance of Alice Creed
  • Spiral
  • Convict 99
  • Champagne Charlie
  • Ask a Policeman
  • The Lavender Hill Mob
  • Micmacs
  • Life During Wartime
  • Happiness
  • The Purple Rose of Cairo
  • The Killer Inside Me
  • White Lightnin'
  • Rage
  • Nightwatching
  • Truly Human
  • No One Knows About Persian Cats
  • Next Stop Wonderland
  • The Merry Gentleman
  • The Lookout
  • Deep Breath
  • Cold Souls
  • Cherry Blossoms
  • Bright Star
  • Storm
  • Birdwatchers
  • Waking Life
  • Food, Inc.
  • Dogtooth
  • Betty Fisher and Other Stories
  • The Pope's Toilet
  • City of Life and Death
  • Angel on the Right
  • Sin nombre
  • Quiet City
  • In Search of a Midnight Kiss
  • Breathless
  • Blue Eyelids
  • A Room for Romeo Brass
  • Topsy-Turvy
  • Nathalie...
  • Love and Honor
  • Chloe
  • Walk the Line
  • My Father My Lord
  • Extract
  • Delta
  • Beeswax
  • Wonder Boys
  • Katyn
  • Slither
  • Bleeder
  • Baarìa
  • Frozen River
  • Encounters at the End of the World
  • Johnny Mad Dog
  • The 39 Steps
  • Our Friends in the North
  • King Kong
  • Behind the Sun
  • A Way of Life
  • V for Vendetta
  • Blackboards
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • XXY
  • Winter in Wartime
  • Tony
  • Shanghai Dreams
  • The Beiderbecke Tapes
  • The Beiderbecke Connection
  • The Beiderbecke Affair
  • Caché
  • Donnie Darko

See all 398

World map

Highly rated films Bergman's Boho Beret is yet to see

  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Who Killed Captain Alex?
  • Stranger Things
  • Udaan
  • I Saw the Devil
  • Bo Burnham: Words, Words, Words
  • Elite Squad: The Enemy Within
  • Bleak Night

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more