Sort by

Bergman's Boho Beret has logged 423 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Late Night Shopping

Late Night Shopping

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ask a Policeman

Ask a Policeman

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Get Lost!

Get Lost!

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Families

Three Families

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cooties

Cooties

2014
×
★★
Edit this entry  
10
The Apple War

The Apple War

1971
×
★★★★
Edit this entry  
10
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Country Mouse

Country Mouse

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Image

The Image

1969
×
★★
Edit this entry  
10
Back to the Woods

Back to the Woods

1919
×
★★★★
Edit this entry  
10
Anytime Is Ice Cream Time

Anytime Is Ice Cream Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Billion Dollar Boner

Billion Dollar Boner

1960
×
★★★
Edit this entry  
09
Braid

Braid

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
08
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Health for the Americas: Insects as Carriers of Disease

Health for the Americas: Insects as Carriers of Disease

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Visites Possibles

Visites Possibles

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Ryan

Ryan

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love Business

Love Business

1931
×
★★★
Edit this entry  
08
Switchcraft

Switchcraft

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
Surrender of Kroonstad to Lord Roberts

Surrender of Kroonstad to Lord Roberts

1900
×
★★★
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last Hurrah

The Last Hurrah

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dirty Girls

Dirty Girls

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Devil's Dance

The Devil's Dance

1904
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Railway of Death

The Railway of Death

1912
×
★★★
Edit this entry  
06
Christmas Day

Christmas Day

1928
×
★★
Edit this entry  
05
The Last Right

The Last Right

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★
Edit this entry  
05
I Am Alfred Hitchcock

I Am Alfred Hitchcock

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Knot in the Handkerchief

The Knot in the Handkerchief

1958
×
★★★
Edit this entry  
05
The Missing Mouse

The Missing Mouse

1953
×
★★★
Edit this entry  
04
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Perfect Host

The Perfect Host

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Once

Once

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Assault and Battery

Assault and Battery

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shadow Animals

Shadow Animals

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vermin

Vermin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Red Herring

The Red Herring

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Space Terror

Space Terror

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
9 Meter

9 Meter

2012
×
★★★
Edit this entry