2020

stolenbesos stolenbesos’s year in review

Highest rated films

  • Drive

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Thirteen

    ★★★★★

  • Uptown Girls

    ★★★★★

  • Lick the Star

    ★★★★★

  • LoveTrue

    ★★★★★

  • Amores Perros

    ★★★★

  • Party Monster

    ★★★★

  • The Decline of Western Civilization

    ★★★★

  • Timeless Bottomless Bad Movie

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★½

  • Dogtooth

    ★★★½

  • The Square

    ★★★½

  • Sex, Lies, and Videotape

    ★★★½

  • Half Nelson

    ★★★½

  • Before Sunset

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 23 Films watched
  • 1.9 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

We Need to Talk About Kevin

Mar 19

Most Watched

Greenberg

twice

Last Film

True Romance

Oct 28

Genres, countries & languages

Drama
18 films
Thriller
6 films
Romance
5 films
Comedy
5 films
Crime
3 films
Documentary
3 films
Mystery
1 film
Music
1 film
Fantasy
1 film
Family
1 film
USA
19 films
Greece
2 films
France
2 films
UK
2 films
Canada
1 film
Sweden
1 film
Mexico
1 film
Denmark
1 film
English
19 films
French
3 films
Italian
2 films
Portuguese
2 films
Spanish
2 films
Tagalog
1 film
German
1 film
Icelandic
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 18

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

stolenbesos’s most liked review

LoveTrue

LoveTrue

★★★★★

“When I was a kid I thought like a kid” 
After I watched LoveTrue, I played the trailer on loop for days. The score by Flying Lotus was so hauntingly  beautiful. I think this is Alma Ha’rel’s best work. It didn’t feel like a documentary at all really. You can…

More reviews

stolenbesos’s most liked list

Chungking Express
Gloria
Palo Alto

Brief glimpses of beauty

films with themes of loneliness, saudade, and melancholy

More lists

Highs and lows

Highest Average

Before Sunset
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Lick the Star
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Homeless: The Motel Kids of Orange County
Average weighted rating:

3.1

Films stolenbesos watched in 2020

  • True Romance
  • Party Monster
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Vanilla Sky
  • Greenberg
  • Greenberg
  • Half Nelson
  • Amores Perros
  • The Decline of Western Civilization
  • The Square
  • Uptown Girls
  • LoveTrue
  • Drive
  • Lick the Star
  • Alps
  • Dogtooth
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Timeless Bottomless Bad Movie
  • Before Sunset
  • Homeless: The Motel Kids of Orange County
  • Thirteen
  • We Need to Talk About Kevin

World map

Highly rated films stolenbesos is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more