Sort by

Steve has logged 126 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mike Bassett: England Manager

Mike Bassett: England Manager

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Christmas Or Mine?

Your Christmas Or Mine?

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Redeem Team

The Redeem Team

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ben Stokes: Phoenix from the Ashes

Ben Stokes: Phoenix from the Ashes

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knuckle

Knuckle

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mosley: It's Complicated

Mosley: It's Complicated

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry