Sort by

Steven has logged 75 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Meat

Meat

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mascots

Mascots

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Other People

Other People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creepy

Creepy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sadako vs. Kayako

Sadako vs. Kayako

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ring

Ring

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Welfare

Welfare

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Desierto

Desierto

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Westworld

Westworld

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
1001 Grams

1001 Grams

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kevin Hart: What Now?

Kevin Hart: What Now?

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Primate

Primate

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry