Steven has logged 47 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Rams

Rams

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A War

A War

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Race

Race

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Risen

Risen

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Good German

The Good German

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie

Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eisenstein in Guanajuato

Eisenstein in Guanajuato

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
John Carter

John Carter

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whip It

Whip It

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
Read the review Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Aferim!

Aferim!

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry