Sort by

nicolas :) has logged 48 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Edit this entry  
30
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
½
Edit this entry  
30
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Career Opportunities

Career Opportunities

1991
×
★★½
Edit this entry  
30
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Attack on Titan: Lost Girls

Attack on Titan: Lost Girls

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Munich: The Edge of War

Munich: The Edge of War

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★½
Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
½
Edit this entry  
16
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
Read prior review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Making The Witcher: Season 2

Making The Witcher: Season 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
ARCANE

ARCANE

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry