Sort by

nicolas :) has logged 480 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
They/Them

They/Them

2022
×
Edit this entry  
05
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Moonfall

Moonfall

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zen – Grogu and Dust Bunnies

Zen – Grogu and Dust Bunnies

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Smile

Smile

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★
Edit this entry  
11
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Edit this entry  
10
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
2022 League of Legends World Championship

2022 League of Legends World Championship

2022
×
Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Ghosted

Ghosted

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry