Steve has logged 29 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
27
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Protector

The Protector

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry