Steve has logged 359 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry