Sort by

stephen_parent has logged 79 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Edit this entry  
30
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
On-Gaku: Our Sound

On-Gaku: Our Sound

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories

Memories

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★
Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★½
Edit this entry  
06
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
12
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry