Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Stephan

Stephan

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Stephan
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Stephan’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Innocents

    The Innocents 2021

    ★★★★ Watched by Stephan 20 May 2022

    It’s the Swedish thriller Marvel movie I didn’t know I needed

  • The Color of Pomegranates

    The Color of Pomegranates 1969

    ★★★★★ Watched by Stephan 16 May 2022

    Seldom do I feel excited by 1) film from the 60s or 2) avant garde film without dialogue 

    But this was and is incredible. 5/5

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★½ Watched by Stephan 30 Apr 2022

    I… am done with Hollywood exploiting the psychology of orphanhood for plot development. I have had enough.

  • Miss Stevens

    Miss Stevens 2016

    ★★½ Watched by Stephan 17 Apr 2022

    Watched this for t. chalamet and bc it was in the indie comedy category… would be 5x better if it didn’t take itself so seriously

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★½ Watched by Stephan 06 Feb 2022

    Can’t believe I hunted down a Disney+ login for this

  • The Opposite of Sex

    The Opposite of Sex 1998

    ★★★ Watched by Stephan 24 Jan 2022

    For fans of Cruel Intentions

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★½ Watched by Stephan 03 Jan 2022

    All these A-listers were having such a good time working on this film that they forgot to read the script

  • Kiss the Ground

    Kiss the Ground 2020

    ★★★★½ Watched by Stephan 03 Jan 2022

    What does it say about this documentary that I’m writing this while watching

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog 2021

    ★★★★½ Watched by Stephan 03 Jan 2022

    You’re going to walk away thinking about benedick cumberbatch’s ass but I’m thinking about how much I love Kirsten Dunst

  • House of Gucci

    House of Gucci 2021

    ★★★★½ Watched by Stephan 28 Nov 2021

    Pleasantly surprised by how much I liked this one

  • The Velvet Underground

    The Velvet Underground 2021

    ★★★½ Watched by Stephan 26 Nov 2021

    Great content, a little pretentious. Could have benefited from less name-dropping

  • Malignant

    Malignant 2021

    ★ Watched by Stephan 23 Sep 2021

    I am so tired of adoption being used one-dimensionally to spice up a bad script

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro