Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
All the Moron's Men

All the Moron's Men

1999
×
Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
05
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Predators

The Predators

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Me contro Te: Il film - La vendetta del Signor S

Me contro Te: Il film - La vendetta del Signor S

2020
×
½
Edit this entry  
05
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Blame Freud

Blame Freud

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
10
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry