• Avengers: Age of Ultron

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • American Sniper

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

  • Fury

  • The Theory of Everything

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Need for Speed

  • Captain America: The Winter Soldier

  • Superchondriac

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Castello Cavalcanti

  • 12 Years a Slave

  • Her

  • Rush

  • Despicable Me 2

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

  • Skyfall

  • The Dark Knight Rises

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Avengers

  • The Hunger Games

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

  • The Intouchables

  • In Time

  • The Adventures of Tintin

  • The Help

  • Captain America: The First Avenger

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • The Hangover Part II

  • Kung Fu Panda 2

  • Drive

    ★★★★

  • Rio

  • Rango

  • Nothing to Declare

  • La banda dei Babbi Natale

  • TRON: Legacy

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • The Social Network

  • Inception

    ★★★★★

  • Toy Story 3

  • How to Train Your Dragon

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

  • Sherlock Holmes

  • Invictus

  • Avatar

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

  • Hachi: A Dog's Tale

  • The Hangover

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Up

  • Star Trek

  • Fullmetal Alchemist: Brotherhood

    ★★★★★

  • Watchmen

    ★★★

  • The Pink Panther 2

  • Il cosmo sul comò

  • Step Brothers

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Kung Fu Panda

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull