SteffenUniverse has logged 36 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Miracle of Marcelino

The Miracle of Marcelino

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Creation of the World

The Creation of the World

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Digimon X-Evolution

Digimon X-Evolution

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Taro the Dragon Boy

Taro the Dragon Boy

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien Apocalypse

Alien Apocalypse

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Giovanni's Island

Giovanni's Island

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Creation of the World

The Creation of the World

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
War of the Infras

War of the Infras

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Female Ninjas Magic Chronicles: Legend of Yagyu Part 1

Female Ninjas Magic Chronicles: Legend of Yagyu Part 1

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

Panda! Go Panda!: Rainy Day Circus

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Panda! Go Panda!

Panda! Go Panda!

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The BFG

The BFG

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Legend of Zipang

The Legend of Zipang

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Letter to Momo

A Letter to Momo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Digimon Adventure tri. Part 5: Coexistence

Digimon Adventure tri. Part 5: Coexistence

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Digimon Adventure tri. Part 4: Loss

Digimon Adventure tri. Part 4: Loss

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Digimon Adventure tri. Part 3: Confession

Digimon Adventure tri. Part 3: Confession

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Little Prince and the Eight-Headed Dragon

The Little Prince and the Eight-Headed Dragon

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Digimon Adventure tri. Part 2: Determination

Digimon Adventure tri. Part 2: Determination

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Digimon Adventure tri. Part 1: Reunion

Digimon Adventure tri. Part 1: Reunion

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
White-Collar Worker Kintaro

White-Collar Worker Kintaro

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Revolting Rhymes

Revolting Rhymes

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry