SteffenUniverse has logged 350 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Dinner für Brot

Dinner für Brot

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Schneewittchen

Schneewittchen

1961
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Princess with the Golden Star

The Princess with the Golden Star

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rübezahls Schatz

Rübezahls Schatz

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pippi Longstocking

Pippi Longstocking

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Punch Bowl

The Punch Bowl

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Weihnachtsgans Auguste

Die Weihnachtsgans Auguste

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Barbara the Fair with the Silken Hair

Barbara the Fair with the Silken Hair

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
Hook

Hook

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Der Froschkönig

Der Froschkönig

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Letzte Chance für Harry

Letzte Chance für Harry

1998
×
★★½
Edit this entry  
23
The Singing Ringing Tree

The Singing Ringing Tree

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1955
×
★★½
Edit this entry  
22
Murder Ahoy

Murder Ahoy

1964
×
★★★★
Edit this entry  
21
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Story of Little Mook

The Story of Little Mook

1953
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Girl on the Broomstick

The Girl on the Broomstick

1972
×
★★½
Edit this entry  
19
Golden Horns

Golden Horns

1973
×
★★
Edit this entry  
18
Die Suche nach dem Vogel Turlipan

Die Suche nach dem Vogel Turlipan

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Krawall im Stall

Krawall im Stall

1961
×
★★½
Edit this entry  
17
Coin Operated

Coin Operated

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
...dass Euch da kein Licht aufgeht!

...dass Euch da kein Licht aufgeht!

1962
×
Read the review Edit this entry  
16
Blaue Mäuse gibt es nicht

Blaue Mäuse gibt es nicht

1959
×
★★★½
Edit this entry  
16
Alarm at the Puppet Theater

Alarm at the Puppet Theater

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
About Dressy Sally

About Dressy Sally

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Snow Queen

The Snow Queen

1957
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Brave Little Tailor

The Brave Little Tailor

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Edit this entry  
11
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scrambled

Scrambled

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★
Edit this entry  
09
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eolomea

Eolomea

1972
×
Read the review Edit this entry  
08
The Blue Light

The Blue Light

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frau Holle

Frau Holle

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry