Sort by

Will has logged 650 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Drishyam 2

Drishyam 2

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
French Exit

French Exit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★½
Edit this entry  
26
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Masterminds

Masterminds

2016
×
Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★
Edit this entry  
23
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Killers

The Killers

1956
×
★★★
Edit this entry  
22
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

1998
×
Edit this entry  
22
Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

1998
×
Edit this entry  
22
Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

1998
×
Edit this entry  
22
Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

1998
×
Edit this entry  
21
Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

1997
×
Edit this entry  
21
Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

1997
×
Edit this entry  
21
Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

1989
×
Edit this entry  
21
Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

1989
×
Edit this entry  
21
Jai Bhim

Jai Bhim

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
A Thief Catcher

A Thief Catcher

1914
×
★½
Edit this entry  
20
The Star Boarder

The Star Boarder

1914
×
★★
Edit this entry  
20
The Fatal Mallet

The Fatal Mallet

1914
×
★★½
Edit this entry  
20
His Favorite Pastime

His Favorite Pastime

1914
×
★½
Edit this entry  
20
Mabel at the Wheel

Mabel at the Wheel

1914
×
★★½
Edit this entry  
20
Mabel's Busy Day

Mabel's Busy Day

1914
×
★★½
Edit this entry  
20
Cruel, Cruel Love

Cruel, Cruel Love

1914
×
★★
Edit this entry  
20
Between Showers

Between Showers

1914
×
★★½
Edit this entry  
20
Tango Tangles

Tango Tangles

1914
×
★★½
Edit this entry  
20
Caught in a Cabaret

Caught in a Cabaret

1914
×
★★
Edit this entry  
20
Factory Mask

Factory Mask

2002
×
Edit this entry  
19
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry