Will has logged 135 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wolf Warrior 2

Wolf Warrior 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chloe

Chloe

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Professor

The Professor

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Becoming Cary Grant

Becoming Cary Grant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Soldier of Orange

Soldier of Orange

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tristana

Tristana

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry