Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
08
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
Edit this entry  
24
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Space Jam

Space Jam

1996
×
Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
01
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
02
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Edit this entry  
30
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
06
Moon

Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry