Sort by

Steak Chalupa has logged 38 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nayakan

Nayakan

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in London

Lost in London

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry