Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tron

Tron

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Little Panda Fighter

The Little Panda Fighter

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hitch

Hitch

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry