Sort by

jj ⟡ has logged 238 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Ruby Gillman, Teenage Kraken

Ruby Gillman, Teenage Kraken

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Nun II

The Nun II

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Since You've Been Gone

Since You've Been Gone

1998
×
Edit this entry  
07
Captain Sparky vs. The Flying Saucers

Captain Sparky vs. The Flying Saucers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lily for President?

Lily for President?

1982
×
★★★
Edit this entry  
31
Submarine

Submarine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Edit this entry  
19
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
★★
Edit this entry  
12
Red, White & Royal Blue

Red, White & Royal Blue

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Onward

Onward

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Scooby-Doo! Spooky Games

Scooby-Doo! Spooky Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
LOL

LOL

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jane Fonda & Lily Tomlin: Ladies Night Live

Jane Fonda & Lily Tomlin: Ladies Night Live

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Graveyard Disturbance

Graveyard Disturbance

1987
×
★★
Edit this entry  
22
Duran Duran: Live Music Hall Cologne

Duran Duran: Live Music Hall Cologne

1993
×
Read the review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Razorback

Razorback

1984
×
Read the review Edit this entry  
11
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The New Romantics: A Fine Romance

The New Romantics: A Fine Romance

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
LOL

LOL

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Book Club: The Next Chapter

Book Club: The Next Chapter

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Pied Piper

The Pied Piper

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witches

The Witches

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alice

Alice

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
9

9

2009
×
★★
Edit this entry  
07
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry