matthew has logged 200 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Trespassing Bergman

Trespassing Bergman

2013
×
Edit this entry  
21
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
19
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★½
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
03
The Kingdom of the Fairies

The Kingdom of the Fairies

1903
×
Edit this entry  
02
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Read the review Edit this entry  
02
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★½
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Girl Cut in Two

A Girl Cut in Two

2007
×
★★½
Edit this entry  
18
The Bridesmaid

The Bridesmaid

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1968
×
Edit this entry  
11
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry