Sort by

starr has logged 169 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
Missile to the Moon

Missile to the Moon

1958
×
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trailer Park Boys: The Movie

Trailer Park Boys: The Movie

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maria Candelaria

Maria Candelaria

1944
×
★★★
Edit this entry  
22
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★
Edit this entry  
01
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
M

M

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
27
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stay

Stay

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cheat

The Cheat

1915
×
★★
Read the review Edit this entry