˗ˏˋoumaˎˊ˗ has logged 48 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Endless Love

Endless Love

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Operation Christmas Drop

Operation Christmas Drop

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
Read the review Edit this entry  
05
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captains Courageous

Captains Courageous

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Contempt

Contempt

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witches

The Witches

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry