• The Swan

    The Swan

    ★★★★½

    Beware of Young Boys







    This hauntingly reminded me of the cruelty of my so called peers in middle school. The lack of empathy in many people, including their children, can be so detrimental to everyone around them, either in the past or present.
    Wes Anderson has made many beautiful but heartbreaking films, as much as I have personally seen, but this one stands out to me with how much it affected me with just only 17 minutes used in its runtime.
    To say he's all style and no substance doesn't even feel like a valid criticism at this point.

  • The Wonderful Story of Henry Sugar

    The Wonderful Story of Henry Sugar

    ★★★★

    What would it take to convince Mr. Anderson to have Dev Patel & Benny Cumberbatch to be included in his rolodex of actors he works with recurringly?
    Please let me know.


    Wes captures the melancholic wonder that Roald Dahl puts in this short story so fittingly, I can't see another director/writer getting it this well with this first short film.

  • Saw X

    Saw X

    ★★★★½

    Jigsaw after getting scammed out of more than 50k for a fake brain surgery:
    youtu.be/M-C2N2bZzjg?si=sC6WiEoxbrSv0EV1


    (This is the Orphan: First Kill of the Saw franchise. In the best way possible.)

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★★

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I AM TELLING YOU THAT MOTHERFUCKER BACK THERE IS NOT REAL!!!!

  • Bottoms

    Bottoms

    ★★★★½

    *Melissa McCarthy voice* Female Fight Club






    If you know me, I was a huge fan of Shiva Baby and I'll still sing its praises to this very day.
    But Bottoms is a whole different beast itself.

    The comparisons to Heathers and Not Another Teen Movie, Wedding Crashers, or D.E.B.S. are apt, but this still manages to be very unique even with it's obvious influences. I love how unapologetically queer and demented this goes in with it's humor or plot.
    It…

  • The Passenger

    The Passenger

    ★★★½

    If they had just fucked, none of this mess would've happened.

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Ken was having his own Lemonade moment.





    I find it so unexpected how this had commentary on how men compete with each other unnecessarily and how it ends up being everyone else's issue.

    I've noticed how much straight men will try to outdo and impress the other man to people who otherwise don't care.
    (Simu Liu Ken doing a backflip and yet no Barbie cares but he can use that to upstage Ryan Gosling Ken)
    They say "pause" or "no…

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★★

    This film being from the same director as Strays (2023) doesn't feel real.





    I love how charmingly absurd this film is after seeing years later. It's definitely "Barbie-coded" and has that early 2000's parody movie sense of humor that's executed perfectly.
    This remains to be such a fun movie for everyone (especially potheads).

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★★

    Rewatching because I'm feeling very single and very bitter over Poor Things getting delayed.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    "You can't be scary and warm."
    "I think you can, your mom is."

    "It comes across as love.
    I guess I just pay attention.
    Don't you think maybe they're the same thing?"


    "Different things can be sad, it's not all war."

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Rumi was on some Yolanda Saldivar bullshit.