George has logged 349 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
Edit this entry  
22
Bitter Victory

Bitter Victory

1957
×
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Edit this entry  
15
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
Edit this entry  
12
Zigeunerweisen

Zigeunerweisen

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Premonition

The Premonition

1976
×
★★½
Edit this entry  
02
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
29
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amour

Amour

2012
×
Edit this entry  
26
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Edit this entry  
22
Knock on Any Door

Knock on Any Door

1949
×
★★½
Edit this entry  
21
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
21
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
Edit this entry  
16
Happy End

Happy End

2017
×
Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Autumn Leaves

Autumn Leaves

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
09
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
09
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Party

The Party

2017
×
Edit this entry