Sort by

amber marie has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lost in Transit

Lost in Transit

2020
×
Edit this entry  
06
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
11
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kobe Doin' Work

Kobe Doin' Work

2009
×
Edit this entry  
12
Dance Academy: The Movie

Dance Academy: The Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★½
Edit this entry  
24
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry