Sort by

Stankshadow has logged 40 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Monster Maker

The Monster Maker

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dead Come Home

The Dead Come Home

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pharaoh's Curse

Pharaoh's Curse

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Children

The Children

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mosquito

Mosquito

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hospital Massacre

Hospital Massacre

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dread

The Dread

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Pervertigo

Pervertigo

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Minions

Minions

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Hillbillys in a Haunted House

Hillbillys in a Haunted House

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Monster in the Closet

Monster in the Closet

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Blades

Blades

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blood Sabbath

Blood Sabbath

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Kill List

Kill List

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nukie

Nukie

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Savage Weekend

Savage Weekend

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
In Search of Ancient Mysteries

In Search of Ancient Mysteries

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The 11th Commandment

The 11th Commandment

1986
×
Read the review Edit this entry  
07
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Deathmaster

Deathmaster

1972
×
Read the review Edit this entry  
04
Deadly Daphne's Revenge

Deadly Daphne's Revenge

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sembene!

Sembene!

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sample This

Sample This

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry