Stankshadow has logged 484 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Squirm

Squirm

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
I am Thor

I am Thor

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Explorers

Explorers

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Breaking a Monster

Breaking a Monster

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Born of Fire

Born of Fire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Winners Tape All: The Henderson Brothers Story

Winners Tape All: The Henderson Brothers Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Out of Print

Out of Print

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
All the Love You Cannes!

All the Love You Cannes!

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
How the Grinch Stole Christmas! Documentary

How the Grinch Stole Christmas! Documentary

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terror Inside

Terror Inside

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Curious George

Curious George

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Curious George: A Halloween Boo Fest

Curious George: A Halloween Boo Fest

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Curious George: A Very Monkey Christmas

Curious George: A Very Monkey Christmas

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Schizoid

Schizoid

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Week of the Killer

The Week of the Killer

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Autopsy

Autopsy

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rock Rock Rock!

Rock Rock Rock!

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Amphibian Man

Amphibian Man

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sacrifice

Sacrifice

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Return to Horror High

Return to Horror High

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Mutant War

Mutant War

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Battle for the Lost Planet

Battle for the Lost Planet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mavis!

Mavis!

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Merlin's Shop of Mystical Wonders

Merlin's Shop of Mystical Wonders

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frozen Scream

Frozen Scream

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore

Herschell Gordon Lewis: The Godfather of Gore

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evil in the Woods

Evil in the Woods

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doom Asylum

Doom Asylum

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Fright House

Fright House

1989
×
★½
Read the review Edit this entry