Sort by

SSD3080 has logged 425 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★½
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil

Evil

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Yung Lean: In My Head

Yung Lean: In My Head

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Patient

The Patient

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★½
Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Isaac Asimov: A Message to the Future

Isaac Asimov: A Message to the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Géminga

Géminga

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Word of God

Word of God

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
At Sea

At Sea

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Armageddon

Armageddon

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Angel

Angel

1957
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Questioning Darwin

Questioning Darwin

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Flatliners

Flatliners

2017
×
★½
Edit this entry  
05
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
13 Lakes

13 Lakes

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
So Is This

So Is This

1982
×
Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
26
Carne

Carne

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry