Sort by

sam has logged 125 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Breath

Breath

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
That Sugar Film

That Sugar Film

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Picture This

Picture This

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bran Nue Dae

Bran Nue Dae

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Like Father

Like Father

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry