Alex has logged 333 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Extraction

Extraction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Demonic Toys

Demonic Toys

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trancers

Trancers

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killer Constable

Killer Constable

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arcade

Arcade

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul Brothers of Kung Fu

Soul Brothers of Kung Fu

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dollman

Dollman

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whoever Slew Auntie Roo?

Whoever Slew Auntie Roo?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nemesis 2: Nebula

Nemesis 2: Nebula

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Future Kick

Future Kick

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Masked Avengers

Masked Avengers

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Pistol for Ringo

A Pistol for Ringo

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Black Tavern

The Black Tavern

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enter the Ninja

Enter the Ninja

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Executioners from Shaolin

Executioners from Shaolin

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kid with the Golden Arm

Kid with the Golden Arm

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Duel in the Sun

Duel in the Sun

1946
×
★★
Edit this entry  
14
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lady of the Dugout

The Lady of the Dugout

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Filming 'The Trial'

Filming 'The Trial'

1981
×
Edit this entry  
10
The Trial

The Trial

1962
×
★★★
Edit this entry  
09
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Filming Othello

Filming Othello

1978
×
Read the review Edit this entry  
08
The Orson Welles Show

The Orson Welles Show

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Damaged Lives

Damaged Lives

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Detour

Detour

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death Warrior

Death Warrior

1984
×
Read the review Edit this entry  
02
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Young Guns

Young Guns

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry