Sort by

leah has logged 80 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ciao! Manhattan

Ciao! Manhattan

1972
×
★★½
Edit this entry  
26
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Girl, She Is 100%

A Girl, She Is 100%

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
J.

J.

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★★
Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Edit this entry  
07
if....

if....

1968
×
★★★★
Edit this entry  
03
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
May

May

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Magic Hour

Magic Hour

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Chromaticité I

Chromaticité I

1977
×
★★★
Edit this entry  
19
Juliet in Paris

Juliet in Paris

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Candy

Candy

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
I Believe in Unicorns

I Believe in Unicorns

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
All My Life

All My Life

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Early Abstractions

Early Abstractions

1965
×
★★★★
Edit this entry