Sort by

sav has logged 331 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
For a Good Time, Call...

For a Good Time, Call...

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Outrage

Outrage

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Read It and Weep

Read It and Weep

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Contact

Contact

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
White Girl

White Girl

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Pie 2

American Pie 2

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Triple Dog

Triple Dog

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
Edit this entry  
25
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Keanu

Keanu

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sydney White

Sydney White

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
Read the review Edit this entry