Sort by

Thomas has logged 467 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Action Point

Action Point

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Acrimony

Acrimony

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Slender Man

Slender Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Christmas Tree

The Christmas Tree

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Postman Pat: The Movie

Postman Pat: The Movie

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rio 2

Rio 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
Rio

Rio

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kristin's Christmas Past

Kristin's Christmas Past

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Italy

Little Italy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Johnny Kapahala: Back on Board

Johnny Kapahala: Back on Board

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry