Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rum Diary

The Rum Diary

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The American

The American

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Michael

Michael

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carancho

Carancho

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le quattro volte

Le quattro volte

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Pond

Black Pond

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dead

The Dead

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Coriolanus

Coriolanus

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Las acacias

Las acacias

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Girl Model

Girl Model

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Edit this entry