spiritgamer234 has written 34 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer

    The Human Condition III: A Soldier's Prayer

    ★★★★★

    What a perfect conclusion

  • The Man Who Wasn't There

    The Man Who Wasn't There

    ★★★★★

    This shit is so overlooked omg

    Goodfellas podcast rankings here

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

    This movie is cussing incredible

  • Persona

    Persona

    ★★★★★

    This was the latest recommendation for the upcoming episode of GOODFELLAS PODCAST coming saturday.

    Excited to talk about this one

  • A Man Escaped

    A Man Escaped

    ★★★★★

    The Boys Recommendation Series: 20

    The big 20. Brayden chose an absolute banger for this milestone.

    Having seen a couple other works from Bresson, I was kinda worried going into this that I wouldn't like it that much. I found with the other 2 I've seen, his style of acting specifically wasn't my thing at all. It was so hard to connect to those other films because everyone was acting like an inhuman robot and it pissed me off. Here,…

  • Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★★★★

    The Boys Recommendation Series: 17

    I was gonna watch this movie today whether there was a recommendation or not. This is the 4th year in a row I've seen Donnie Darko during the Halloween season and I always worry that I won't like it as much being that I've seen it so many times, but that has never happened once during any of my viewings for this movie. Always took for granted how PERFECTLY paced this movie is...not one dull…

  • Good Morning

    Good Morning

    ★★★★★

    GODDDAMBNBB THE COLORS BROOOOIIIIOO

    guys, this might be a hot take, but Ozu was a damn fine director

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★★

    The drug deal scene with the chinese man throwing firecrackers is one of my favorite scenes ever.

    Im kind of like Dirk Diggler, the only difference is that my penis is really, really small.

  • Mirror

    Mirror

    ★★★★★

    Objectively speaking, this is just under 2001: A Space Odyssey as the 2nd greatest film ever made. This actually changed the way I thought movies could be made...

    I literally cannot find a flaw in this; genuinely hypnotizing

  • The Token

    The Token

    ★★★★★

    An incredibly powerful tale of drug addiction and the impact it has on other people's lives. Ethan Jeffery's direction is some of the finest directing I have seen on a short film.

    With the little money they had, Ethan and Logan have accomplished what could only be described as revolutionary through its use of mindblowing camera movement (the drone!), and incredible script, and acting that honestly goes toe-to-toe with the big triple A Holywood stars of modern day.

    The characters…

  • Ikiru

    Ikiru

    ★★★★★

    Takashi Shimura, Akira Kurosawa (and Toshiro Mifune though he's not in ikiru) were gifts. Im just so happy that I can view the masterworks these people created and witness the legacy/influence they left behind. Its a true privilege.

    This is a beautiful film.

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★★

    There is nothing more offputting than a 3 hour historical drama set in England. But who am I kidding, it's Stanley fucking Kubrick.

    First off, this is one of the most beautiful looking movies ever. Like holy shit; orgamsic stuff here. The use of strictly natural lighting gives the image so much texture and weight (interiors lit by candles and light shining through windows are to die for). And the stunning locations certainly aren't used in vein. Point is a…