Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
Read the review Edit this entry  
29
Le Grand Amour

Le Grand Amour

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Freshman

The Freshman

1925
×
Read the review Edit this entry  
27
Us and Them

Us and Them

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Man Push Cart

Man Push Cart

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★½
Edit this entry  
21
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Teknolust

Teknolust

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Forza Bastia

Forza Bastia

1978
×
Read the review Edit this entry  
08
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Extravaganza

The Extravaganza

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Parade

Parade

1974
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trafic

Trafic

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Southbound

Southbound

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Demons

Demons

1971
×
Read the review Edit this entry  
23
This Is the End

This Is the End

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Geometry

Geometry

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
Häxan

Häxan

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry