Sort by

ivy wolk has logged 56 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Menu

The Menu

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Saw

Saw

2004
×
Read the review Edit this entry  
16
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Smile

Smile

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Bros

Bros

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
See How They Run

See How They Run

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Barbarian

Barbarian

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Father Stu

Father Stu

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Not Cool

Not Cool

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sam Morril: Same Time Tomorrow

Sam Morril: Same Time Tomorrow

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Creative Nonfiction

Creative Nonfiction

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13: The Musical

13: The Musical

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Vengeance

Vengeance

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Love. Bacardi. Boston.

Love. Bacardi. Boston.

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fourth of July

Fourth of July

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Please Subscribe

Please Subscribe

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Read the review Edit this entry  
03
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Happily N'Ever After

Happily N'Ever After

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry