• The Empty Man

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Little Women

  • Knives Out

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

  • Us

  • Booksmart

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Black Panther

  • Hereditary

    ½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • Coco

  • Thor: Ragnarok

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Baby Driver

    ½

  • Logan

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Doctor Strange

  • Mindhorn

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

  • Your Name.

  • Captain America: Civil War

  • Deadpool

  • The Revenant

    ★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★

  • Inside Out

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Interstellar

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Guardians of the Galaxy

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Babadook

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

  • Her

  • Django Unchained

  • Berberian Sound Studio

  • It's Such a Beautiful Day

  • The Dark Knight Rises

  • The Avengers

  • Drive

    ½

  • The Social Network

  • Black Swan

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Inception

  • Shutter Island

  • Avatar

  • Fantastic Mr. Fox

  • Zombieland

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

    ★★★★★

  • A Serious Man

  • District 9

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★★★

  • The Hangover

  • Inglourious Basterds

  • Up

    ★★½

  • X-Men Origins: Wolverine

  • Watchmen

  • Coraline

    ★★★★★

  • Moon

  • Quantum of Solace

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★