• The Front Page

    The Front Page

    ★★★★

    Finally a runtime that went nicely with the material. This seems to be a bit of an unsung classic for Wilder. I never thought that a comedy set in America during prohibition would be so fun but it really worked!

  • Avanti!

    Avanti!

    ★★★½

    As pleasant as this was it also made me feel a little weird..? It’s a strange story with masterful directing so in the end it really worked for me.

  • The Private Life of Sherlock Holmes

    The Private Life of Sherlock Holmes

    ★★★½

    I didn’t expect a Sherlock Holmes movie when deciding to go through Billy Wilder’s films. I love a good mystery and this was, indeed, a good mystery.

  • The Fortune Cookie

    The Fortune Cookie

    ★★★½

    Walter Matthau had a real presence in his day. He’s perfect for the slimy lawyer here. I’m excited to see more of Matthau and Lemmon together.

  • Orion and the Dark

    Orion and the Dark

    ★★★½

    Can’t wait to go around asking children if they’ve seen the new Charlie Kaufman film

  • Kiss Me, Stupid

    Kiss Me, Stupid

    ★★★

    This was my first time seeing Ray Walston in a leading role and I’m surprised he’s not a lead more often, he was so talented. Kim Novak on the other hand, this has gotta be her worst performance..

  • Alien³

    Alien³

    ★★½

    2024 David Fincher would make a banger of an Alien movie

  • Irma la Douce

    Irma la Douce

    ★★★★

    Just the color palette alone is mesmerizing and with that there’s this delightful love story. Jack Lemmon is just so entertaining in this. I just love a feel good comedy.

  • Madame Web

    Madame Web

    ★½

    Man I could really go for a pepsi idk why

  • One, Two, Three

    One, Two, Three

    ★★★½

    Another enjoyable Comedy from Billy Wilder and IAL Diamond. This one had some His Girl Friday energy, very snappy and energetic.

  • The Apartment

    The Apartment

    ★★★★★

    Jack Lemmon and Shirley MacLaine… a couple of the finest performances in a romance. And on top of that this film is well lit, well paced, and has an outstanding soundtrack. I already want to watch it again.

  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★★½

    The comedy era of Billy Wilder is the best and this cast is one of the best he’s ever had. Can’t wait to watch all of Wilder’s Jack Lemmon movies!