Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
19
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Dune

Dune

1984
×
★★
Edit this entry  
18
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Orion and the Dark

Orion and the Dark

2024
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Madame Web

Madame Web

2024
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Hero's Journey: The Making of Percy Jackson and the Olympians

A Hero's Journey: The Making of Percy Jackson and the Olympians

2024
×
Edit this entry  
07
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Spirit of St. Louis

The Spirit of St. Louis

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Junun

Junun

2015
×
Edit this entry  
06
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Emperor Waltz

The Emperor Waltz

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Seed

Bad Seed

1934
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Major and the Minor

The Major and the Minor

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I.S.S.

I.S.S.

2023
×
★★½
Edit this entry  
31
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Society of the Snow

Society of the Snow

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Find Me Guilty

Find Me Guilty

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Daniel

Daniel

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Super/Man: The Christopher Reeve Story

Super/Man: The Christopher Reeve Story

2024
×
Edit this entry  
27
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry