Sort by

SpeedinUptoStop has logged 148 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sr.

Sr.

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
19
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
19
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★
Edit this entry  
15
Shin Ultraman

Shin Ultraman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Warriors of Future

Warriors of Future

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Meet Me in the Bathroom

Meet Me in the Bathroom

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Fight in Little Chinatown

Big Fight in Little Chinatown

2022
×
Edit this entry  
13
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Redeem Team

The Redeem Team

2022
×
Edit this entry  
08
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead for a Dollar

Dead for a Dollar

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prey

Prey

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Athena

Athena

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Maiden

The Maiden

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Charcoal

Charcoal

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nanny

Nanny

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
It's What Each Person Needs

It's What Each Person Needs

2022
×
Edit this entry  
16
Tremor

Tremor

2022
×
Edit this entry  
16
The Chase

The Chase

2022
×
Edit this entry  
16
Gary Screams for You

Gary Screams for You

2022
×
Edit this entry  
15
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Walk Up

Walk Up

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Gravity

The Gravity

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Viking

Viking

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry