Sort by

spag has logged 56 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★½
Edit this entry  
30
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★½
Edit this entry  
30
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Redline

Redline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Kid

The Kid

1921
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Blue in the Face

Blue in the Face

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
24
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
22
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Les Dames du bois de Boulogne

Les Dames du bois de Boulogne

1945
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
19
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
17
Smoke

Smoke

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
17
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Edit this entry  
17
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
15
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★
Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky

Mobile Suit Gundam Thunderbolt: December Sky

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Edit this entry