Sort by

Ryan James has logged 88 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Signal

The Signal

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Treasure Hounds

Treasure Hounds

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Congress

The Congress

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Family

Happy Family

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Gringo: The Dangerous Life of John McAfee

Gringo: The Dangerous Life of John McAfee

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Outsider

The Outsider

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Smurfs: The Lost Village

Smurfs: The Lost Village

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ride Along

Ride Along

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
Read the review Edit this entry