Ryan James has logged 56 entries for films during April 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
What the #$*! Do We (K)now!?

What the #$*! Do We (K)now!?

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just Like Being There

Just Like Being There

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silent Running

Silent Running

1972
×
Read the review Edit this entry  
26
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bully

Bully

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Armageddon

Armageddon

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Identity

Identity

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mansome

Mansome

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Chicken with Plums

Chicken with Plums

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry